Které módní kousky nesmějí chybět v šatníku žádné ženy? Samozřejmě riflové a kožené bundy

Riflovina i kůže patří mezi nadčasové materiály, které milují ženy všech věkových kategorií. Jak kožené, tak riflové bundy mohou ženy nosit téměř ke všemu a vždycky budou vypadat dokonale.

Denim nebo džínovina, to jsou další názvy pro riflovinu, která je velmi robustní a hustě tkanou látkou, jež má charakteristické modré zbarvení. V dnešní době se ovšem riflovina vyrábí také v černé nebo například v bílé či zelené barvě.

Proč je riflovina stále tak oblíbená?

Především díky tomu, že mohou ženy riflovou bundu nosit k sukním i kalhotám, k šatům i kostýmkům, k lodičkám i tenistkám, neztrácí na popularitě. S riflovou bundou si ženy mohou připadat sexy, elegantně i extravagantně, záleží, s jakými doplňky ji zkombinují. Zralé ženy ale většinou dávají přednost klasickému střihu riflové bundy bez jakýchkoliv ozdob. V případě mladších slečen a dívek se uchytily riflové bundy ve velikosti oversize a s nejrůznějšími nášivkami.

O riflové bundy je nutné pečovat, jinak příliš dlouho nevydrží. Ovšem při správné péči ji unosí klidně dvě i tři generace.

4 tipy jak o riflovou bundu pečovat:

  • Pere se pouze v ruce, pokud je nutné vyprat ji v pračce, pere se vždy naruby a odděleně od ostatního oblečení.
  • Je-li nutné bundu zbavit pachu a bakterií, zabalí se do igelitového pytle a umístí se na dvacet čtyři hodin do mrazáku.
  • Riflovina nepatří do sušičky a nežehlí se.
  • Riflová bunda se uchovává pouze na ramínku, nikoliv složená v policích.

Ke každému stylu

Rovněž kůže je velmi oblíbeným materiálem. Kožená bunda vydrží desítky let a stejně jako riflovina se dá kombinovat se všemi módními styly. Koženou bundu si lze vzít k lodičkám i sportovním botám, k sukni i kalhotám. Podle vhodných módních doplňků mohou ženy s pomocí kožené bundy vykouzlit romantický vzhled, elegantní i extravagantní.

Na křivák ženy nedají dopustit

V šatníku žádné ženy dozajista nechybí kožený křivák v hnědé nebo černé barvě, který je módní stálicí už více než třicet let. Pokud budou ženy věnovat koženým bundám pravidelnou péči, klidně je v rodině mohou dědit z generace na generaci.

Jakou péči vyžadují kožené bundy?

  • Před prvním nošením se naimpregnují speciálními prostředky, popřípadě včelím voskem.
  • Jestliže dojde k jejich zašpinění, otřou se navlhčeným hadříkem (nikdy se nepoužívají chemické přípravky).
  • Přijde-li bunda do styku s vodou, například při dešti nebo sněžení, musí se okamžitě vysušit a znovu naimpregnovat.
  • Kožené bundy se věší na ramínko a odděleně od ostatního oblečení, aby nedošlo k nežádoucímu obarvení.
  • Kožené bundy se nikdy neskládají, jinak by mohla kůže popraskat.

Koženka není kůže

Ženy si občas pletou koženku s kůží, rozdíl mezi nimi je ale markantní. O koženku je třeba pečovat stejně jako o kůži, přesto nikdy nevydrží tak dlouho jako pravá kůže. Navíc se při styku se solí, tedy především v zimních měsících, nenávratně poškodí. Zato je ale koženka levnější a upravuje se do několika variant – existuje koženka s hladkým povrchem, lesklým a také hrubým povrchem.

Riflové i kožené bundy také někteří výrobci zateplují kožíškem z ovčí vlny nebo umělými vlákny. Ať tak či tak, jde o variantu, kterou ženy ocení především v období, kdy se teploty pohybují okolo bodu mrazu.