Jak se nejlépe naučit anglicky – doma nebo na kurzech?

Angličtina patří mezi nejrozšířenější světové jazyky, díky čemuž se s ní domluvíte téměř všude. V dnešní době běžně vstupuje do každodenního života i v našich končinách a obklopuje nás ze všech stran. Anglické názvy, popisky a slovíčka ale mohou zamotat hlavu všem, kteří jsou tímto jazykem nepolíbení. Pokud se tedy neangličtináři rozhodnou tento jazyk naučit nebo pokud si jej budou chtít pokročilí mluvčí zlepšit, jak nejlépe na to?

Ideální je kombinace kurzů a sebevzdělávání

Asi nejlepší způsob, jak se naučit cizí řeč v co nejkratším čase, je zamířit do země, kde se daným jazykem mluví. Jelikož je v takovém případě člověk odkázán na schopnost se dorozumět, jazyk se naučí rychleji. Běžná konverzace i denní odposlech udělá své.

Ale jak se nejlépe naučit anglicky v domácím prostředí? Základem je mluvit, poslouchat a také si psát slovíčka. Angličtina pro začátečníky je obvykle bez problému dostupná v podobě začátečnických kurzů s tím, že profesionální lektoři vědí, jak nejlépe jazyk naučit.

Může se jednat o větší i menší třídy podle toho, co komu vyhovuje. Kurzy by měly být vedeny odborně, ale zároveň zábavnou formou, aby to klienty bavilo a do třídy se vraceli rádi. Rodilí mluvčí jakožto lektoři jsou doporučováni spíše pro pokročilé.

Důležité je však i sebevzdělávání doma. Proč?

Seriály v angličtině jsou skvělou pomůckou

V kurzech pravděpodobně dostanete nějaké domácí úkoly, tím by ale výuka neměla skončit. Velice dobrou cestou, jak se zlepšit, je sledování filmů a seriálů v angličtině, i když třeba s českými titulky.

Spousta slov pak uvízne v hlavě, podobně, jako když budete číst anglickou literaturu. Lektoři angličtiny radí, že dobré je také zapisovat si slovíčka, která zaslechnete nebo někde uvidíte. Tato slovíčka se pak snažte užívat ve větách a zapamatujete si je mnohem lépe, než když si je budete jen samostatně opakovat.

To je vhodné například i pro děti při absolvování tzv. kurzů Starters, které jsou určeny k přípravě na následné zkoušky cambridgeského typu.

Pokud máte anglicky mluvící přátele, určitě toho rovněž využijte. Prostě si někdy místo češtiny popovídejte v angličtině, nebo si třeba zahrajte nějakou hru zaměřenou na tento jazyk.